Jadual & Keputusan Perlawanan Kejohanan Badminton Asia Championships 2022 (BAC)

Jadual Perlawanan Kejohanan Badminton Asia Championships 2022

Kejohanan Badminton Asia Championships (BAC) 2022 kini kembali dan akan berlangsung bermula 26 April sehingga 1 April 2022 yang bakal diadakan di Muntinlupa Sports Complex, Manila, Filipina.

Kejohanan ini menjadi edisi ke-39 dimana Manila telah menjadi tuan rumah untuk kali ketiga dimana kali terakhir adalah pada tahun 2001 dan sebelumnya adalah pada 1961.

BAC merupakan antara kejohanan tahunan terbesar bagi sukan badminton di rantau Asia selepas Badminton Asia Team Championship (BATC) dan Badminton Asia Mixed Team Championship (BMTC).

  • Kejohanan : Badminton Asia Championships 2022
  • Tarikh : 26 April - 1 Mei 2022
  • Venue : Muntinlupa Sports Complex, Manila, Filipina

Tahun ini, Badan Badminton Asia akhirnya berjaya mengadakan kejohanan BAC semula selepas ianya telah ditangguhkan sebanyak 2 kali iaitu pada tahun 2020 dan 2021 disebabkan pandemik Covid-19.

Pemain badminton terbaik Asia akan berentap bagi merebut gelaran Pemain Asia Terbaik dan bakal memperoleh 12,000 mata BWF. Setiap negara dibenarkan menghantar hanya 4 pemain bagi setiap kategori (perseorangan lelaki & wanita, beregu lelaki & wanita dan beregu campuran)

Senarai Pemain Malaydia Dalam Kejohanan Badminton Asia Championships 2022

Dengan kemenangan Malaysia bagi skuad lelaki dalam kejohanan Badminton Asia Team Championships 2022 baru-baru ini pastinya akan memberikan lebih semangat kepada pemain-pemain negara untuk beraksi dengan lebih baik.

Jadi berikut merupakan senarai pemain badminton negara dalam BAC yang disenaraikan oleh Persatuan Badminton Malaysia (BAM)

[Perseorangan Lelaki]

  • Aidil Sholeh
  • Lee Zii Jia
  • Liew Daren
  • Ng Tze Yong

[Perseorangan Wanita]

  • Kisona Selvaduray
  • Tan Zhing Yi
  • Siti Nurshuhaini
  • Myisha Mohd Khairul

[Beregu Lelaki]

  • Goh Sze Fei[8]/Nur Izzuddin
  • Man Wei Chong/Kai Wun Tee
  • Aaron Chia[5]/Soh Wooi Yik
  • Ong Yew Sin[6]/Teo Ee Yi

[Beregu Wanita]

  • Anna Ching Yik Cheong/Teoh Mei Xing
  • Pearly Tan[7]/M Thinaah
  • Vivian Hoo/Lim Chiew Sien
  • Low Yeen Yuan/Valeree Siow

[Beregu Campuran]

  • Goh Soon Huat[8]/La Shevon Jemie
  • Chen Tang Jie/Peck Yen Wei
  • Hoo Pang Ron/Cheah Yee See
  • Tan Kian Meng[7]/Lai Pei Jing

Jadual & Keputusan Perlawanan Badminton Asia Championships 2022

Untuk peminat badminton tanah air, kali ini pastinya kita akan dapat menonton lebih banyak perlawanan siaran langsung apabila Badminton Asia mengumumkan akan ada tayangan bermula hari pertama sehingga peringkat final.

Untuk Hari Pertama - Hari Ketiga, anda boleh saksikan secara langsung perlawanan badminton menerusi Youtube Badminton Asia.

Manakala Hari Keempat - Hari Keenam, akan dibawakan secara live menerusi Astro Supersport 814 dan juga strim di Astro Go.

Berikut merupakan jadual perlawanan yang hanya melibatkan pemain-pemain Malaysia sepanjang kejohanan berlangsung.

*Jadual dan keputusan akan dikemaskini dari semasa ke semasa

-------------------------------

26 April 2022 (Selasa) - Peringkat Kelayakan & Pusingan 32

Live Streaming - Live 1 | Live 2 | Link 3 | Perlawanan pembukaan bermula jam 9.00 AM (Per Kelayakan) dan 3.00 PM (Pusingan 32) bagi waktu Malaysia

⏵ [Peringkat Kelayakan] - 9.00 AM

Myisha Mohd Khairul (MAS) - WS
[13-21, 21-15, 21-14]
De Guzman Mikaela Joy (PHI)

Siti Nurshuhaini (MAS) - WS
[21-17, 16-21, 21-18]
S. Samirbhai Mehta (HKG)

Domou Amro (JOR) - WS
[8-21, 15-21]
Tan Zhing Yi (MAS)

|
|

Siti Nurshuhaini (MAS) - WS
[13-21, 17-21]
Seo Jin Lee (KOR)

Myisha Mohd Khairul (MAS) - WS
[18-21, 9-21]
Komang Ayu C Dewi (INA)

⏵ [Pusingan 32] - 3.00 PM

Chen Tang Jie/Peck Yen Wei (MAS) - XD
[21-10, 21-16]
S Jr. Padiz/E C Iniayo (PHI)

Hoo Pang Ron/Cheah Y S (MAS) - XD
[23-21, 12-20, 20-22]
Feng Yan Zhe/Lin Fang Ling (CHN)

Aaron Chia[5]/Soh Wooi Yik (MAS) - MD
[18-21, 21-12, 21-18]
He Ji Ting/Z Hao Dong (CHN)

Goh Sze Fei[8]/Nur Izzuddin (MAS) - MD
[21-9, 21-14]
S Jr. Padiz/J Villabrille (PHI)

Goh Soon Hust[8]/Lai Shevon Jemie(MAS) - XD
[21-9, 21-9]
B Ahmad Aishannik/D Amro (JOR)

Man Wei Chong/Kai Wun Tee (MAS) - MD
[21-16, 17-21, 21-12]
W Phakjarung/W Thongkham (THA)

Kim Wonho/Jeong Na Eun (KOR) - XD
[21-19, 8-21, 11-21]
Tan Kian Meng[7]/Lai Pei Jing (MAS)

C T Ching/Y Ming Nok (HKG) - MD
[18-21, 17-21]
Ong Yew Sin[6]/Teo Ee Yi (MAS)

-------------------------------

27 April 2022 (Rabu) - Pusingan 32

Live Streaming - Live 1 | Live 2 | Link 3  | Perlawanan pembukaan bermula jam 9.00 AM waktu Malaysia

A Cheong/Teoh M Xing (MAS) - WD
[21-19, 21-12]
Ashwini B K/S Gautam (IND)

Wang Tzu Sen (TPE) - MS
[21-14, 9-21, 21-18]
Aidil Sholeh (MAS)

Heo Kwanghee (KOR) - MS
[21-18, 10-21, 15-21]
Liew Daren (MAS)

J Kititharakul[6]/R Prajongjai (THA) - WD 
[21-10, 21-13]
Vivian Hoo/Lim Chiew Sien (MAS)

S Kisona (MAS) - WS
[21-10, 22-20]
Yeung Sum Yee (HKG)

S Singhi/Ritika Thaker (IND) - WD
[15-21, 11-21]
Pearly Tan[7]/M Thinaah (MAS)

Tan Zhing Yi (MAS) - WS
[21-7, 21-10]
Wen Chi Hsu (TPE)

Rin Iwanaga/K Nakanishi (JPN) - WD
[21-19, 21-13]
L Y Yuan/Valeree Siow (MAS)

Sun Fei Xiang (CHN) - MS
[21-19, 14-21, 14-21]
Lee Zii Jia[3] (MAS)

Ng Tze Yong (MAS) - MS
[20-22, 15-21]
Kidambi Srikanth[7] (IND)

-------------------------------

28 April 2022 (Khamis) - Pusingan 16

Live Streaming - Live 1 | Live 2 | Link 3 | Perlawanan pembukaan bermula jam 9.00 AM waktu Malaysia

Chen T J/Peck Yen Wei (MAS) - XD
[9-21, 19-21]
Wang Yi Lyu [3]/Huang Dong Ping (CHN)

Goh S F [8]/N Izzuddin (MAS) - MD
[21-17, 21-17]
Kang Minhyuk/Kim Wonho (KOR)

C Q Chen [1]/Jia Yi Fan (CHN) - WD
[21-18, 21-16]
Anna Cheong/Teoh Mei Xing (MAS)

He Bing Jiao [5] (CHN) - WS
[21-18, 21-14]
S Kisona (MAS)

Jonatan Christie [4] (INA) - MS
[21-14, 13-21, 21-19]
Liew Daren (MAS)

Man Wei Chong/K W Tee (MAS) - MD
[21-7, 21-12]
C Bernardo/P J Pantig (PHI)

Goh S H [8]/Lai Shevon J (MAS) - XD
[19-21, 21-16, 13-21]
Yuki Kaneko/Misaki Matsutomo (JPN)

Yeung N T/Yeung P L (HKG) - WD
[13-21, 21-23]
Pearly TAN [7]/M Thinaah (MAS)

I Bhatnagar/T Crasto (IND) - XD
[18-21, 18-21]
Tan Kian Meng [7]/Lai Pei Jing (MAS)

Kusumarwardana/Rambitan (INA) - MD
[21-16, 18-21, 21-16]
Ong Yew Sin [6]/Teo Ee Yi (MAS)

S H Rhustavito (INA) - MS
[14-21, 20-22]
Lee Zii Jia [3] (MAS)

A Chia [5]/Soh Wooi Yik (MAS) - MD
[21-16, 21-19]
D B Chrisnanta/J L Andy Kwek (SIN)

-------------------------------

29 April 2022 (Jumaat) - Suku Akhir

Live Streaming - Live 1 | Live 2 | Link 3 | Live 4Astro Supersport 814 | Perlawanan pembukaan bermula jam 4.00 PM waktu Malaysia

Ren X Yu/Tan Q (CHN) - MD
[19-21, 14-21]
Goh Sze Fei [8]/Nur Izzuddin (MAS)

Kanta Tsuneyama [8] (JPN) - MS
[13-21, 11-21]
Lee Zii Jia [3] (MAS)

S Rankireddy [3]/C Shetty (IND) - MD
[21-12, 14-21, 16-21]
Aaron Chia [5]/Soh Wooi Yik (MAS)

Tan Kian Meng [7]/Lai Pei Jing (MAS) - XD
[18-21, 5-21]
Y Watanabe [2]/A Higashino (JPN)

Man Wei Chong/Kai Wun Tee (MAS) - MD
[16-21, 16-21]
Fajar Alfian [4]/M Ardianto ARDIANTO (INA)

Pearly Tan [7]/M Thinaah (MAS) - WD
[21-14, 19-21, 16-21]
Y Fukushima [4]/S Hirota (JPN)

-------------------------------

30 April 2022 (Sabtu) - Separuh Akhir

Live Streaming - Live 1 | Live 2 | Link 3 | Astro Supersport 814 | Perlawanan pembukaan bermula jam 1.00 PM waktu Malaysia

Goh Sze Fei [8]/Nur Izzuddin (MAS) - MD
[13-21, 15-21]
Aaron Chia [5]/Soh Wooi Yik (MAS)

Lee Zii Jia [3] (MAS) - MS
[21-11, 21-19]
Weng Hong Yang (CHN)

-------------------------------

1 Mei 2022 (Ahad) - Final

Live Streaming - Live 1 | Live 2 | Link 3 | Astro Supersport 814 | Perlawanan pembukaan bermula jam 1.00 PM waktu Malaysia

Akane Yamaguchi (JPN) - WS
[21-15, 13-21, 19-21]
Wang Zhi Yi (CHN) JUARA

Zheng Si Wei [1]/Huang Y Q (CHN) - XD JUARA
[21-17, 21-8]
Wang Yi Lyu [3]/Hunag  Dong Ping (CHN)

Chen Q C [1]/JIA Yi Fan (CHN) - WD JUARA
[21-11, 21-15]
R Iwanaga/Kie Nakanishi (JPN)

A Chia [5]/Soh Wooi Yik (MAS) - MD
[21-23, 10-21]
Kusumawardana/Rambitan (INA) JUARA

J Christie [4] (INA) - MS
[17-21, 21-23]
Lee Zii Jia [3] (MAS) JUARA

-------------------------------

PODIUM

[Perseorang Lelaki]
Emas - Lee Zii Jia [3] (MALAYSIA)
Perak - J Christie [4] (INA)
Gangsa - Weng Hong Yang (CHN) & Chico Aura Dwi Wardoyo (INA)

[Perseorangan Wanita]
Emas - Wang Zhi Yi (CHN)
Perak - Akane Yamaguchi (JPN)
Gangsa -Pusarla V. Sindhu (IND) & An Seyoung (KOR)

[Beregu Lelaki]
Emas - Kusumawardana/Rambitan (INA)
Perak - Aaron Chia [5]/Soh Wooi Yik (MAS)
Gangsa - Goh Sze Fei/Nur Izzuddin (MAS) & Fajar Alfian [4]/Muhammad Rian Ardianto (INA)

[Beregu Wanita]
Emas - Chen Q C [1]/JIA Yi Fan (CHN)
Perak - R Iwanaga/Kie Nakanishi (JPN)
Gangsa - Yuki Fukushima/Sayaka Hirota (JPN) & Du Yue/Li Wen Mei (CHN)

[Beregu Campuran]
Emas - Zheng Si Wei [1]/Huang Y Q (CHN)
Perak - Wang Yi Lyu [3]/Hunag  Dong Ping (CHN)
Gangsa - Praveen Jordan/Melati Daeva Oktaviantio (INA) & Yuta Watanabe/Arisa Higashino (JPN)

Untuk dapatkan jadual terperinci melibatkan pemain-pemain lain dalam Kejohanan Badminton Asia 2022, anda boleh rujuk laman web rasmi Badminton Asia di www.badmintonasia.org atau di BWF Tournament di bwf.tournamentsoftware.com

0/Post a Comment/Comments

Previous Post Next Post